36-040 Boguchwała ul. Suszyckich 33 | godz. pracy UM: pn. 07:30-17:30, wt.-pt. 07:30-15:00 | tel. 17 87 55 200 | um@boguchwala.pl |

36-040 Boguchwała ul. Suszyckich 33 | godz. pracy UM: pn. 07:30-17:30, wt.-pt. 07:30-15:00 | tel. 17 87 55 200 | um@boguchwala.pl |

Wszystkie aktualności

Boguchwała zwycięzcą Rankingu Samorządów 2018

baner - RP2018.jpg,

Już po raz czternasty dziennik "Rzeczpospolita" przygotował zestawienie najlepszych polskich samorządów. Gmina Boguchwała drugi rok z rzędu zwyciężyła w kategorii gmin miejskich i miejsko-wiejskich.

Laureaci Rankingu Samorządów to najlepsze w Polsce gminy i miasta pod względem zrównoważonego rozwoju. W rankingu wyróżnione zostały te samorządy, które najlepiej dbają o kondycję finansową, uruchamiają lokalne zasoby i przedsiębiorczość, przeciwdziałają zjawiskom niekorzystnym w środowisku, a często i w strukturze społecznej, a także podnoszą jakość świadczonych przez siebie usług publicznych.

Gmina Boguchwała drugi rok z rzędu uplasowała się na pierwszym miejscu w kategorii gmin miejskich i miejsko-wiejskich. Wśród miast na prawach powiatu zwyciężyła Zielona Góra, a gmin wiejskich lubelskie Wisznice. Pamiątkową statuetkę odebrał podczas dzisiejszej gali w Warszawie Burmistrz Boguchwały Wiesław Dronka. - Kolejna, tak wysoka pozycja w rankingu jest efektem wieloletniej, wytężonej pracy. Uzyskany tytuł to podziękowanie i docenienie wysiłku całego szeregu osób: samorządowców, pracowników Urzędu Miejskiego i instytucji gminnych, pracowników oświaty i kultury, lokalnych przedsiębiorców, członków organizacji społecznych, wolontariuszy, a przede wszystkim Mieszkańców, dzięki którym nasza gmina zmieniła swoje oblicze, stając się miejscem bardziej przyjaznym i bezpieczniejszym, a nowe inwestycje i przedsięwzięcia sprawiają, że coraz więcej osób wybiera naszą gminę na miejsce zamieszkania - podkreślał burmistrz Wiesław Dronka.

Kapituła Rankingu "Rzeczpospolitej" składała się z uznanych ekspertów wielu dziedzin życia społecznego - samorządowców i polityków. Najlepsze gminy i miasta w Polsce oceniali: Jerzy Buzek - były premier RP, europoseł, były Przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Bogusław Chrabota - redaktor naczelny dziennika "Rzeczpospolita", Teresa Czerwińska - minister finansów, Anna Cieślak-Wróblewska - redaktor dziennika "Rzeczpospolita", Adam Hamryszczak - podsekretarz stanu Ministerstwa Rozwoju, Andrzej Porawski - dyrektor Biura Związek Miast Polskich, Jerzy Stępień - sędzia, prawnik, były prezes Trybunału Konstytucyjnego, Paweł Tomczak - dyrektor Biura Związku Gmin Wiejskich RP, Cezary Trutkowski - prezes zarządu Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej i Hanna Wawrowska - autorka i szef projektu "Rzeczpospolita. Życie Regionów".

W porównaniu z poprzednimi latami, kryteria oceny w Rankingu Samorządów poszerzyły się. W edycji 2018 pod uwagę zostało wzięte około 50 wskaźników. Większość z nich pochodziła z publicznych źródeł informacji - danych ze sprawozdań budżetowych udostępnianych przez Ministerstwo Finansów, danych zbieranych przez Główny Urząd Statystyczny oraz danych płynących od samych samorządów. - Nasz ranking zmienia się co roku, bo dostępność danych stopniowo się poprawia, ale także dlatego, że zmieniają się priorytety rozwoju lokalnego, co wymaga korekt w punktacji. Jakość życia mieszkańców zależy od różnych czynników rozwoju, a nasz ranking ma ambicję zobrazować ten rozwój w sposób możliwie wszechstronny. Rozwój powinien być zrównoważony, a więc uwzględnienie trójkąta trzech czynników: społecznego, gospodarczego i środowiskowego, jest oczywiste. Uzupełniliśmy ten trójkąt jeszcze o jakość zarządzania - mówi Jerzy Buzek, przewodniczący Kapituły Rankingu Samorządów "Rzeczpospolitej".

Szczegóły: www.rp.pl

Liczba odsłon: 740
  • Data aktualizacji: 2019-06-26 10:40
  • |
  • Licznik odwiedzin: 9 938 206