Urząd Miejski w Boguchwale

e-mail: um@boguchwala.pl
www: http://boguchwala.pl
Data wydruku: 2018-06-20 20:53:19

Wszystkie aktualności

70 lat Chóru "Deo Gloria"

Działający przy Miejskim Centrum Kultury w Boguchwale Chór "Deo Gloria" w niedzielny wieczór świętował 70-lecie działalności artystycznej.

Chór "Deo Gloria" z Boguchwały powstał w okresie międzywojennym (lata trzydzieste XX wieku). Po drugiej wojnie światowej staraniem księdza Stefana Pelca chór został reaktywowany. Chór występuje podczas obchodów świąt państwowych z repertuarem pieśni patriotycznych oraz z pieśniami sakralnymi podczas uroczystości kościelnych na terenie gminy, województwa i kraju, a także za granicą - we Lwowie, Krzemieńcu na Ukrainie, Ołomuńcu w Czechach, czy Kiten w Bułgarii. Obecny skład chóru reprezentuje już trzecie pokolenie. Dyrygentem od 1990 roku jest Mieczysław Biały.

Obchody jubileuszu rozpoczęła msza święta w kościele parafialnym w Boguchwale. Następnie, w Miejskim Centrum Kultury w Boguchwale, odbył się koncert, gdzie oprócz jubilatów zaprezentowały się zaprzyjaźnione chóry "Gaudium" z Mogielnicy, "Risoluto" ze Zgłobnia i "Benedictus" z Czudca. Wieczór obfitował w piękne i wzruszające chwile, byli i obecni chórzyści wspominali czasy powstania zespołu, jego występy oraz sukcesy. Gratulacjom i życzeniom nie było końca. Wraz z chórzystami, ich najbliższymi oraz melomanami, jubileusz świętowali Burmistrz Boguchwały Wiesław Dronka, zastępcy burmistrza Ewa Śliwa i Jerzy Opaliński, Przewodniczący Rady Miejskiej w Boguchwale Wiesław Kąkol oraz Sekretarz Gminy Krzysztof Lassota. Mieczysław Biały otrzymał z rąk burmistrza Wiesława Dronki gratulacje, życzenia oraz pamiątkowy dyplom. Uhonorowany został także najstarszy chórzysta Władysław Ziemba.