Gmina Boguchwała

e-mail:
www: http://boguchwala.pl
Data wydruku: 2023-05-29 20:31:34

Miasto i Sołectwa

Niechobrz


Powierzchnia Sołectwa wynosi: 1581,59 ha
Ludność: 2958 (styczeń 2019)

Sołectwo Niechobrz położone jest wzdłuż drogi powiatowej Zwięczyca-Niechobrz-Czudec. W najwyższym punkcie widokowym w 2000 roku na wniosek Rady Gminy Boguchwała ustawiono Krzyż Jubileuszowy. W 1987 roku biskup Ignacy Tokarczuk dokonał uroczystego koronowania cudownego wizerunku Matki Bożej Nieustającej Pomocy złotymi koronami - jest to Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy "Zakątek Maryji". W pierwszą niedzielę lipca każdego roku odbywa się odpust, na który przybywają pielgrzymki z okolic Rzeszowa. Powstał też park Matki Bożej Nieustającej Pomocy z dróżkami różańcowymi - postacie poszczególnych dróżek różańcowych w drewnie wyrzeźbiła artystka ludowa z Niechobrza - Agata Błażej. W każdą środę tygodnia odbywa się po mszy świętej wieczorowej w okresie lata o godz. 18:00 "Nowenna" do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Na terenie Sołectwa prężnie działa jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej, która uczestnicząc rokrocznie w zawodach sportowo-pożarniczych na szczeblu europejskim zdobywa mistrzostwo lub wicemistrzostwo Europy. Istnieje również drużyna piłkarska Ludowego Klubu Sportowego "Jedność".

Sołtys: Marian Kawa

Rada Sołecka:


Rys historyczny

Niechobrz leży na silnie pofałdowanym terenie, gdzie jedno ze wzgórz w górnej części miejscowości osiąga 403 m n.p.m., jest to także najwyższe wzniesienie w gminie. Obecnie znajduje się na nim Krzyż Milenijny.

Wieś Niechobrz została założona w II połowie XIV wieku. Po raz pierwszy wymieniono ją w dokumentach źródłowych około 1373 roku przy okazji lokacji wsi Lutoryż. Już na przełomie XIV i XV wieku Niechobrz znany był jako miejsce, gdzie wydobywano wapień mioceński, który był szczególnie poszukiwany przez artystów pracujących na potrzeby rzeźbiarskiej sztuki sakralnej. Nie wiadomo dokładnie, kim byli pierwsi właściciele Niechobrza. Według źródeł pisanych w XV wieku, wieś należała do Spytka z Tarnowa, a potem do jego następców. Już w I połowie XV wielu byli w Niechobrzu płóciennicy z własnym blechem, pracującym na rzecz odbiorców z Rzeszowie. Na początku XVI wieku wieś z dwoma karczmami, młynem i kilkoma sadzawkami należała do parafii w Zabierzowie.

W połowie XIX wieku Niechobrz liczył około 1800 mieszkańców. Działała już wtedy kasa pożyczkowa rozporządzająca własnym kapitałem, udzielająca kredytu rolnikom. W 1890 roku w okresie autonomii galicyjskiej powstała w Niechobrzu jednoklasowa szkoła, której Rada Szkolna Krajowa nadała imię Władysława Jagiełły. Znakiem jej dawnej świetności jest zabytkowy dziś budynek z 1903 roku.

W pierwszych latach XX wieku powstała druga szkoła - im. Królowej Jadwigi. W 1904 roku młodzież szkolna założyła teatr włościański, który wystawiał spektakle w miejscowej szkole. W 1907 r. powstało kółko rolnicze, które uchodziło za jedno z najlepiej zorganizowanych w powiecie rzeszowskim. W 1908 roku powstało na terenie wsi Towarzystwo Szkoły Ludowej z biblioteką, która liczyła 201 woluminów i miała 100 czytelników. W 1925 roku została założona Straż Pożarna, późniejszy wielokrotny medalista zawodów międzynarodowych. Na przełomie lat 40-tych i 50-tych Niechobrz stał się obiektem zainteresowania archeologów i innych badających przeszłość, m.in. Stanisław Kadyi ogłosił w fachowej prasie swe znaleziska z Niechobrza.

W chwili obecnej w środowisku znane jest Koło Łowieckie "Rogacz" powstałe w 1972 roku. Jednak najwięcej ludzi odwiedza Niechobrz za sprawą Sanktuarium NMP Nieustającej Pomocy. Wybudowano go w latach 1969-1971, zaś 13 października 1987 roku dokonano koronacji obrazu Matki Boskiej.

 

W Niechobrzu nie zachowało sie zbyt wiele obiektów zabytkowych. Wśród tych, które przetrwały do dzisiaj należy wymienić kilka starych domów i kapliczki przydrożne.

 


Klub Sportowy "LKS - Jedność Niechobrz"

Dużym zainteresowaniem dzieci, młodzieży i dorosłych cieszy się działalność Klubu Sportowego. Klub posiada duży pawilon sportowy, w którym mieszczą się szatnie dla zawodników, magazyn, pokój sędziowski, a także sala taneczna i zaplecze kuchenne. Drużyna w sezonie 2012/2013 awansowała do IV Ligi podkarpackiej. W 2013 roku "Jedność" zdobyła Puchar Burmistrza Boguchwały w Piłce Nożnej.

Więcej informacji: https://jednosc.futbolowo.pl/


Ochotnicza Straż Pożarna

Strażacy z Niechobrza od prawie czterdziestu lat efektywnie uczestniczą w krajowych i międzynarodowych zawodach sportowych jednostek pożarnych. Pierwszy sukces zanotowali w roku 1976. Zwyciężyli wówczas w zawodach ogólnopolskich. Jednostka z Niechobrza z powodzeniem występuje również poza granicami kraju. W 2013 roku zdobyli złoty medal XV Międzynarodowych Zawodów Sportowo-Pożarniczych w Miluzie.

Więcej informacji: www.ospniechobrz.pl

 


Ośrodek Kultury

Oferuje szeroki wachlarz możliwości zarówno w zakresie kultury jak i wypoczynku przede wszystkim dla dzieci i młodzieży. Takie formy aktywności jak tenis stołowy, bilard, wszelkie gry planszowe rozwijające myślenie dzieci wchodzą w skład oferty, która jest proponowana mieszkańcom wsi. Również starsi mieszkańcy mogą znaleźć w ofercie Ośrodka coroczny "Koncert Kolęd", "Przegląd Pieśni Maryjnej", a także "Konkurs Ciast i Sałatek" czy pikniki rodzinne.

Godziny otwarcia świetlicy:

poniedziałek - 14:00-20:00
wtorek - 14:00-20:00
środa - 14:00-20:00
czwartek - 14:00-20:00

Instruktorem kulturalnym oraz pracownikiem publicznego punktu dostępu do internetu i usług administracyjnych jest Pani Małgorzata Pietrucha.
Kontakt: tel.: (017) 85 00 992, e-mail: m.pietrucha@lok.boguchwala.pl

Więcej informacji: https://lokniechobrz.stronakultury.pl/


Koło Gospodyń Wiejskich

Nieodzowne znaczenie w rozwoju wsi ma Koło Gospodyń Wiejskich. We wsi Niechobrz Koło reaktywowało się w 2007 roku. Koło wnosi wiele ciekawych inicjatyw w celu uatrakcyjnienia życia wsi. Organizują pokazy kulinarne, dzięki którym uczestnicy wymieniają się doświadczeniami. Panie biorą udział we wszystkich konkursach organizowanych na terenie Gminy Boguchwała. Koło Gospodyń w Niechobrzu zdobyło I miejsce miejsce w Gminnym Konkursie "Potrawy i Ciasta Wielkanocne" w Zwięczycy w kategorii ciasto wielkanocne. W Gminny Konkursie "Ciasta i Sałatki Owocowe" w Niechobrzu za ciasto owocowe "Wagon" również miejsce pierwsze.


SOŁTYS: Marian Kawa, tel. (017) 87 18 184, 507 786 224