36-040 Boguchwała ul. Suszyckich 33 | tel. 17 87 55 200 | um@boguchwala.pl | DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI

36-040 Boguchwała ul. Suszyckich 33 | tel. 17 87 55 200 | um@boguchwala.pl | DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI

Solidarni z Ukrainą - Solidarni z Trościańcem

DSC_0602 (1).JPG, Marek Ravski
Marek Ravski
DSC_0503.JPG, Zespół "Róża" z Trościańca
Zespół "Róża" z Trościańca
_DSC0652.JPG,
_DSC0653.JPG,
_DSC0654.JPG,
_DSC0656.JPG,
_DSC0658.JPG,
_DSC0659.JPG,
_DSC0661.JPG,
_DSC0664.JPG,
baner - Koncert Trościaniec (1).jpg,

Stowarzyszenie Rewitalizacji Dziedzictwa Kultury Narodowej i Działalności Charytatywnej przy Parafii św. Biskupa Stanisława w Boguchwale zaprasza na koncert "Solidarni z Ukrainą - Solidarni z Trościańcem", który odbędzie się 15 lutego 2015 roku (niedziela) w Sali Widowiskowej Urzędu Miejskiego w Boguchwale. Swój repertuar zaprezentują: zespół "Róża" z ukraińskiego miasta Trościaniec oraz Marek Ravski.

Przed koncertem odbędzie się wystawa malarstwa oraz aukcja obrazów. Rozpoczęcie wydarzenia - godz. 15:00.

Wstęp po odebraniu bezpłatnego zaproszenia w Urzędzie Miejskim w Boguchwale - pokój 24 (II piętro).

Całkowity dochód zebrany z koncertu i aukcji przeznaczony zostanie na rzecz ukraińskiego Funduszu Charytatywnego "Dobrota".


Liczący ponad 21 tys. mieszkańców Trościaniec położony jest w północno-wschodniej części Ukrainy, w obwodzie sumskim. Status miasta posiada od 1940 roku. W dniach 17-20 października 2013 roku oficjalna delegacja gminy Boguchwała gościła w ukraińskim mieście. Podczas wizyty Mer Trościańca Jurij Bowa i Burmistrz Boguchwały Wiesław Dronka podpisali list intencyjny wskazujący dziedziny współpracy samorządów. Wizyta odbyła się dzięki zaangażowaniu prof. Romualda Kołodzieja - malarza i grafika, stałego uczestnika boguchwalskich plenerów, którego wystawa obrazów odbyła się na początku 2013 roku w Trościańcu.

W obliczu wydarzeń naruszających suwerenność i terytorialną integralność Państwa Ukraińskiego, Samorząd Boguchwały wyraził jedność i wsparcie dla Trościańca.


Poniżej przedstawiamy sylwetki artystów, których obrazy zostaną zaprezentowane podczas wystawy.

Andrzej Sobieraj

Artysta malarz kontynuator tradycji realistycznego pejzażu marynistycznego i tworzenia w plenerze. Na przestrzeni 40-tu lat uczestniczył w dziesiątkach wystaw i plenerów w kraju i za granicą. m. in. w "Zachęcie" oraz Senacie RP. Jego prace znajdują się w wielu muzeach oraz kolekcjach prywatnych. Poświęca się również pracy dydaktycznej, prowadząc zajęcia z malarstwa. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień. Jest zasłużonym działaczem kultury uhonorowanym medalem"GloriaArtis"

Emilia Sobieraj

Studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Dyplom z malarstwa otrzymała w pracowni prof. Piotra C. Kowalskiego. Po otrzymaniu dyplomu zajmowała się pracą dydaktyczną z dziećmi i młodzieżą. Bierze czynny udział w życiu artystycznym w kraju i za granicą. Uprawia malarstwo sztalugowe wielkoformatowe w technice akrylowej i olejnej. Uczestniczyła w ok. 120 wystawach artystycznych zbiorowych, środowiskowych, poplenerowych, krajowych i międzynarodowych.

Prof. Adam Romaniuk

Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Grafiki w Katowicach (1969-1973). Uzyskał dyplom w Pracowni Grafiki Warsztatowej u prof. Andrzeja Pietscha i w Pracowni Przestrzennego Projektowania Graficznego u doc. Gerarda Labusa. Od 1974 roku jest pedagogiem w katowickiej Filii ASP w Krakowie - obecnie Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Uprawia grafikę warsztatową (litografia, serigrafia), grafikę komputerową, malarstwo, plakat, zajmuje się projektowaniem graficznym i grafiką książkową.

Dr Krzysztof Ludwin

Malarz, dr architekt, nauczyciel akademicki. Studia na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej (1981-1987), oraz na Wydziale Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych (1987-1988). Od roku 1995 do 2006 pracował na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej w Katedrze Rysunku Malarstwa i Rzeźby. Obecnie prowadzi zajęcia z projektowania architektonicznego w Instytucie Projektowania Architektonicznego w Zakładzie Architektury Przemysłowej Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. W 1999 roku - otwarcie przewodu doktorskiego na WA PK. Tytuł "Szkice architektoniczne w technikach akwarelowych. Historia i współczesność".

Prof. Romuald Kołodziej

Ukończył Instytut Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie. W UMCS pracuje od 1977 r., obecnie na stanowisku adiunkta II stopnia w Zakładzie Grafiki Projektowej i Serigrafii, którego od marca 2007 roku zostaje kierownikiem zakładu. Od 2010 roku profesor Politechniki Radomskiej. Organizator wielu akcji plastycznych: Ostróda, Lublin, Kazimierz Dolny, Kalisz, Grunwald, Bytów, Bytom. Organizator wielu plenerów i warsztatów plastycznych. Zorganizował 20 wystaw indywidualnych. Najważniejsze sukcesy artystyczne: III, II i I nagroda Grafika Roku - Lublin (1996, 1997, 1999); Złota Odznaka Zasłużony dla Miasta Lublina (1989); Zasłużony Działacz Kultury (1998); Nagroda Artystyczna Burmistrza Miasta Świdnika /2002/.

Krzysztof Grabczak

Studia na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie, gdzie w 1993 r. uzyskał dyplom z malarstwa w pracowni prof. M. Hermana. Od 1998 roku należy do Związku Polskich Artystów Plastyków. Uprawia malarstwo i rysunek. Zajmuje się również scenografią i projektowaniem strojów teatralnych. Uczestniczył w ponad 50-ciu wystawach indywidualnych i zbiorowych oraz imprezach artystycznych w kraju: m.in. w Lublinie, Puławach, Dębicy, Chorzowie, Elblągu, Gdańsku, Olsztynie, Zamościu, Krakowie, Olkuszu, Koszalinie,  Kazimierz Dolny. A także za granicą w Szwecji, Francji, Niemczech, Tunezji, Czechach, na Łotwie, Ukrainie, we Włoszech i Słowacji.

Dr Mariusz Dański

Studiował w Katedrze Wychowania Plastycznego Wydziału Nauczycielskiego Politechniki Radomskiej. Dyplom w zakresie działań multimedialnych uzyskał w 2000 r. w pracowni prof. Aleksandra Olszewskiego, aneks z grafiki warsztatowej w pracowni prof. Krzysztofa Wyznera. Od 2008 roku członek Stowarzyszenia Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie. W Katedrze Sztuki pracuje od 2000 r. Od 2007 r. zatrudniony na stanowisku adiunkta w Wydziale Sztuki Politechniki Radomskiej, obecnie w Katedrze Mediów Cyfrowych i Fotografii. Od 2009 r. zatrudniony na Wydziale Architektury Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania w Warszawie. Laureat kilkunastu nagród w konkursach graficznych. Twórczość w zakresie grafiki, rysunku i nowych mediów

Łukasz Rudecki

Urodzony w 1979 roku w Radomiu. Absolwent Katedry Sztuki Politechniki Radomskiej (obecnie Wydział Sztuki UTH) . Dyplom z wyróżnieniem z malarstwa w pracowni prof. Aleksandra Olszewskiego, aneks z grafiki warsztatowej w pracowni prof. Krzysztofa Wyznera. Zrealizował 6 wystaw indywidualnych (Kielce, Radom, Szczecin, Łódź). Uczestniczył w ok. 40 wystawach zbiorowych, m.in. (Berlin, Częstochowa, Koszyce, Toruń, Rzeszów, Szczecin, Warszawa, Zakopane), na których był dwukrotnie nagradzany. W roku 2009 po obronie rozprawy zatytułowanej „ N-FIGURY. Konkret, aluzja, symbol w moim malarstwie“ otrzymał tytuł doktora sztuk plastycznych. Obecnie zatrudniony na stanowisku adiunkta w Katedrze Malarstwa i Rysunku na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu

Prof. Roman Kalarus

Grafik, malarz. Odbył studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Wydział Grafiki w Katowicach. Dyplom uzyskał w 1976 roku. Obecnie jest profesorem, prowadzi Autorską Pracownię Plakatu w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Uprawia plakat, drzeworyt barwny, collage, rysunek, malarstwo i projektowanie autorskie. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień w konkursach na plakat i grafikę, w tym 2 razy Grand Prix na Biennale Plakatu Polskiego w 1995 i 2001 roku, 1 nagrodę naFestiwalu Plakatu w Krakowie w 2001, brązowy medal na Biennale Grafiki Użytkowej w Brnie (Czechy) 1990 i Triennale Plakatu w Toyamie (Japonia) 2003. Zaliczany jest do czołówki polskich twórców plakatu.

Prof., dr hab., Joanna Piech Kalarus

Ukończyła studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Grafiki w Katowicach. Dyplom zdobyła w 1978 roku. Uprawia grafikę (linoryt), malarstwo, ilustrację. Laureatka Grand Prix Międzynarodowego Triennale Grafiki, Kraków 2009. Obecnie pracuje jako adiunkt w Instytucie Sztuki cieszyńskiej filii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Była stypendystką Ministra Kultury i Sztuki w 1998 roku. Jest współautorką i współrealizatorką malowideł sakralnych w kościele Zgromadzenia Księży Zmartwychwstańców w Krakowie, katedrze Chrystusa Króla w Katowicach (wraz z Ewą Sidorowicz), w kościele bł. Karoliny Kózkówny w Tychach, (współautor Roman Kalarus), Niepokalanej Jutrzenki Wolności w Katowicach (współautor Roman Kalarus).

Gabriela Cichowska

Studia na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom w 2011 w pracowni miedziorytu prof. Stanisława Wejmana. Od 2011 roku pracownik naukowy ASP w Łodzi. Uczestniczy w ogólnopolskich i międzynarodowych plenerach malarskich oraz w wystawach i konkursach. Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień m. in.  Grand Prix w I Studenckim Biennale Małych Form - Racibórz 2007, II Nagroda w XV Ogólnopolskim Konkursie Sztuki im. Van Gogha - Rybnik 2007, Wyróżnienie w Biennale International Ilustrarte 2007 - Barreiro, Portugalia, II Nagroda w kategorii debiutanci w V Edycji Konkursu Zabawka przyjazna Dziecku, Kielce 2008. Obecnie wykłada w katedrze rysunku ASP w Łodzi.

Prof. Andrzej Grenda

Studia w Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi. Dyplom w Pracowni Druku Wypukłego prof. Andrzeja Bartczaka. Student, między innymi profesorów: B. Liberskiego, R. Artymowskiego, S. Fijałkowskiego, L. Rózgi, S. Rzepy, A. Bartczaka. Kierownik Pracowni Rysunku na Wydziale Grafiki i Malarstwa ASP - Łódź. Uczestnik wielu plenerów międzynarodowych i ogólnopolskich. Zorganizował kilkanaście wystaw indywidualnych. Uprawia malarstwo, rysunek i grafikę.

  • Data aktualizacji: 2020-07-10 12:24
  • |
  • Licznik odwiedzin: 12 824 802