36-040 Boguchwała ul. Suszyckich 33 | tel. 17 87 55 200 | um@boguchwala.pl | DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI

36-040 Boguchwała ul. Suszyckich 33 | tel. 17 87 55 200 | um@boguchwala.pl | DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI

"Watch Docs" w Liceum Ogólnokształcącym w Boguchwale

lob (1).png,
watch-docs.jpg,

Liceum Ogólnokształcące w Boguchwale zaprasza na 12. Objazdowy Festiwal Filmów o Prawach Człowieka Watch Docs. Projekcje 9 filmów dokumentalnych odbędą się w piątek, 24 października 2014 roku, w sali nr 12 Pałacu Lubomirskich w godz. 13:00–19:00. Wstęp na wszystkie projekcje jest wolny.

Filmy pokazywane podczas festiwalu to produkcje biorące udział w konkursie filmów o prawach człowieka na 13. Międzynarodowym Festiwalu Watch Docs w Warszawie. W Liceum Ogólnokształcącym w Boguchwale będzie można zobaczyć m.in.: Za kratami nie nosimy burek (najlepszy film 13. Watch Docs), Jak zbudować państwo (specjalne wyróżnienie na 13. Watch Docs), a także Strefę bezpieczeństwa: pola śmierci Sri Lanki (nagroda publiczności na 13. Watch Docs).

Objazdowy Festiwal Filmowy "Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie" organizowany jest w Rzeszowie od 2007 roku przez Wyższą Szkołę Prawa i Administracji. Liceum Ogólnokształcące w Boguchwale jest w tym roku partnerem lokalnym i jednym z miejsc, w których będą się odbywać projekcje filmów. Dokumenty będzie można także oglądać w WSPiA, w rzeszowskim WDK oraz w kościele Dominikanów.

Festiwal w Rzeszowie jest największym objazdowym festiwalem Watch Docs organizowanym w Polsce. Od początku cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców Podkarpacia, szczególnie młodzieży szkół ponadgimnazjalnych, która traktuje projekcje jako ciekawe lekcje wiedzy o społeczeństwie. Rokrocznie w festiwalu bierze udział ok. 4 tysięcy widzów. Imprezy towarzyszące, takie jak: konkurs wiedzy o prawach człowieka, warsztaty antydyskryminacyjne czy prelekcje i wykłady nt. praw człowieka, dają uczestnikom możliwość zapoznania się z tematyką praw człowieka oraz zachęcają do podjęcia działalności prospołecznej.

Ideę festiwalu najlepiej oddaje jego nazwa w połączeniu z logo imprezy. Watch Docs zachęca do oglądania filmów dokumentalnych poświęconych prawom człowieka, a szczekający piesek z plakatów nawiązuje do działalności organizacji pozarządowych, które "patrzą władzy na ręce". Tego typu organizacje nazywane są angielskim terminem watchdog, czyli pies stróżujący. Gra słów wynikająca z fonetycznego podobieństwa watchdog i watch docs (oglądaj filmy dokumentalne) wskazuje na misję festiwalu, którą jest stanie na straży praw człowieka poprzez ukazywanie ich naruszania w filmowych dokumentach.

Watch Docs to w chwili obecnej jedna z dwóch największych na świecie imprez filmowych poświęconych prawom człowieka prezentujących filmy dokumentalne, w których zaangażowanie na rzecz praw jednostki łączy się ze sztuką filmową. Festiwal Watch Docs powstał w 2001 roku jako jedna z form działalności Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Współorganizatorem festiwalu są Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, a także Społeczny Instytut Filmowy.

Koordynatorem objazdowego festiwalu w Rzeszowie jest Marek Styś, nauczyciel języka polskiego w Liceum Ogólnokształcącym w Boguchwale.

  • Data aktualizacji: 2020-07-14 15:05
  • |
  • Licznik odwiedzin: 12 869 388