36-040 Boguchwała ul. Suszyckich 33 | tel. 17 87 55 200 | um@boguchwala.pl | DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI

36-040 Boguchwała ul. Suszyckich 33 | tel. 17 87 55 200 | um@boguchwala.pl | DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI

Wszystkie aktualności

"Kompanija" na Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym FOLKFARO w Portugalii

DSC_8616.JPG,

Zespół Pieśni i Tańca „Kompanija” uczestniczył w dniach 14-20 sierpnia 2019 w Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym FOLKFARO w Portugalii.

Kierownictwo i członkowie Zespołu brali czynny udział w przygotowaniach przedfestiwalowych (próby wokalne, taneczne, akustyczne), spotkaniach zaplanowanych przez organizatorów oraz w prezentacjach festiwalowych w miastach Sao Bartolomeu de Messines i Faro.

Pierwsze dni w Portugalii – to czas, w którym zapoznawaliśmy się z bogatą historią i kulturą Portugalii zwiedzając m.in. Fatimę, Lizbonę czy Przylądek Cabo Da Roca. To właśnie na tym najdalej wysuniętym na zachód punkcie stałego lądu Europy, daliśmy swój pierwszy „mini występ” grając i śpiewając przyśpiewki rzeszowskie, co wzbudziło niemały aplauz przebywających tam turystów. Należy nadmienić, że było to wielkie wyzwanie, ponieważ warunki atmosferyczne (bardzo silny wiatr) nie ułatwiały ani śpiewu, ani tym bardziej gry na instrumentach, choćby cymbałach rzeszowskich.

Kolejnym etapem wyprawy było festiwalowe Faro. Już w pierwszy dzień po zakwaterowaniu miała miejsce próba taneczno-wokalna, którą z dużym zainteresowaniem obserwowali obsługa i goście hotelowi. Po roboczych naradach z organizatorami festiwalu zaplanowane zostały dalsze działania. I tak w sobotę udaliśmy się do gościnnej miejscowości Sao Bartolomeu de Messines. Na spotkaniu z władzami miasta, przedstawicielami Departamentu Kultury, organizatorami oraz członkami pięciu innych zespołów folklorystycznych miała miejsce krótka prezentacja osiągnięć "Kompaniji". W serdecznej atmosferze mieliśmy okazję degustować lokalne przysmaki, zwiedzić Muzeum Strojów Ludowych oraz nawiązać bliższe relacje z Portugalczykami.

Wieczorem, podczas koncertu, po przedstawieniu dorobku poszczególnych grup, miał miejsce koncert, na którym obok Poloneza zaprezentowaliśmy Suitę Tańców Przeworskich oraz wiązankę przyśpiewek i pieśni z okolic Rzeszowa, Krosna, Przeworska. Barwne, błyszczące cekinami stroje, energiczne, pełne obrotów i podskoków tańce oraz humorystyczne przyśpiewki w wykonaniu solistów i zespołu spotkały się z olbrzymim aplauzem publiczności. Długo trwające brawa sprawiły nam niekłamaną radość i satysfakcję. Tego wieczoru mogliśmy też podziwiać występy grup z Portugalii.

Kolejny dzień Festiwalu rozpoczęliśmy spotkaniem grup z Polski, Turcji, Słowacji, Hiszpanii, Kolumbii, Japonii, Portugalii, Meksyku i Argentyny. Zespół pięknie zaprezentował się w nowych "kompanijnych" koszulkach zasponsorowanych przez Pana Waldemara Macha. Mityng zakończyło zasadzenie "drzewa przyjaźni". Wieczorem, na scenie w doku, w obecności licznie zgromadzonej publiczności miała miejsce kolejna 30-to minutowa prezentacja taneczno-wokalna. Także i tym razem spotkała się ona z żywiołową reakcją publiczności i długimi owacjami. Mieliśmy też kolejny raz okazję "posmakować" folkloru innych narodów ponieważ drugą występującą grupą byli Kolumbijczycy. Późną nocą, zmęczeni ale szczęśliwi i usatysfakcjonowani wróciliśmy do hotelu.

Ostatni dzień w Portugalii spędziliśmy na eksploracji fascynującej przyrody regionu Algarve - zobaczyliśmy Przylądek Św. Wincentego, wspaniałe klify i formacje skalne, zwiedziliśmy także miejscowości Portimao i Lagos. Ta ostatnia, to pierwsze miejsce w Europie, do którego w XV wieku dostarczano i handlowano niewolnikami. Pełna niesamowitych wrażeń artystycznych podróż zakończyła się we wtorek 20 sierpnia 2019 roku. Poznaliśmy wielu wspaniałych ludzi, zobaczyliśmy mnóstwo fascynujących miejsc, ale, co najważniejsze, mieliśmy możliwość pod polską flagą oraz symbolami Podkarpacia, Gminy Boguchwała i WDK prezentować polski folklor oraz rodzime tradycje. Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom i instytucjom, które przyczyniły się do realizacji tego projektu. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

opracowanie: Dorota Kozioł, zdjęcia: Beata i Grzegorz Kudlek

Liczba odsłon: 961
  • Data aktualizacji: 2020-06-03 10:29
  • |
  • Licznik odwiedzin: 12 260 488