36-040 Boguchwała ul. Suszyckich 33 | godz. pracy UM: pn. 07:30-17:30, wt.-pt. 07:30-15:00 | tel. 17 87 55 200 | um@boguchwala.pl |

36-040 Boguchwała ul. Suszyckich 33 | godz. pracy UM: pn. 07:30-17:30, wt.-pt. 07:30-15:00 | tel. 17 87 55 200 | um@boguchwala.pl |

Wszystkie aktualności

Dziesięć lat Podkarpackiej Zachęty

3] Pegaz Zachęty a & r.jpg,

Podkarpackie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych świętuje dziesięciolecie istnienia. Zasłużonym działaczom, mecenasom kultury oraz samorządowcom przyznano okolicznościowe "Pegazy Zachęty".

- Ostatnia dekada to czas intensywnych działań. Podkarpacka Zachęta zorganizowała 134 wystaw, zrealizowano 13 plenerów malarskich w Boguchwale, 7 koncertów w ramach "Wieczorów Muzyki i Plastyki" – podsumował Jacek Krzysztof Nowak, prezes towarzystwa.

Zachęta została założona przez Jerzego Gancarza (1954–2009) i Jacka Nowaka. Gancarz to dziennikarz i wydawca, był pierwszym prezesem Zachęty do stycznia 2009. Spotkanie założycielskie Towarzystwa miało miejsce 7 lutego 2008 r. - Postawiliśmy sobie ambitne cele, m.in. krzewienie sztuk pięknych, pokazywanie dokonań twórczych, integrację środowiska artystycznego, ochronę praw autorskich, udzielanie pomocy społecznej dla artystów – wspomina prezes Nowak.

Dzięki Podkarpackiej Zachęcie odbywają się także Międzynarodowe Plenery Malarskie w Boguchwale. Od 2005 r. nasze miasto stało się ważnym ośrodkiem pracy twórczej, cenionym i rozpoznawalnym w Polsce, a plener malarski na trwale wpisał się do kalendarza wydarzeń artystycznych na Podkarpaciu. Zachęta to również działalność wydawnicza. Cykl czerech tomów "Sztuka Podkarpacia", które ukazały się w 2010, 2011, 2013 oraz 2015 roku. Wydawnictwo prezentuje sztukę artystów żyjących i pracujących na Podkarpaciu. – W czterech tomach przedstawiono dokonania ponad 200 artystów, a opracowanie zostało życzliwie przyjęte przez środowisko plastyczne, jak i czytelników – mówi prezes Nowak.

Działalność i długoletnie zaangażowanie Podkarpackiej Zachęty na rzecz polskiej kultury potwierdzają przyznane odznaczenia. W 2015 r. Zachęta otrzymała nagrodę Marszałka Województwa Podkarpackiego za szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechnianie i ochronę kultury. Prezes Nowak był nominowany przez Tadeusza Ferenca Prezydenta Miasta Rzeszowa (w 2010 r.) do Nagrody im. prof. Aleksandra Gieysztora Fundacji Kronenberga za działalność kulturotwórczą. W 2013 r. otrzymał Nagrodę Marszałka Województwa Podkarpackiego w Dziedzinie Kultury, a w 2014 r. tytuł Zasłużonego Obywatela Gminy Boguchwała. W 2016 r. został odznaczony Złotym Medalem za Długoletnią Służbę oraz honorową odznaką "Zasłużony dla Kultury Polskiej".

Obecnie Podkarpacka Zachęta zrzesza sympatyków sztuki, samorządowców, przedstawicieli firm i biznesu działających na rzecz kultury i sztuki. Podkarpacka Zachęta cyklicznie organizuje także wystawy w zakładach pracy naszego miasta. – Rzeszowskie firmy są otwarte na sztukę. Elektromontaż w swojej siedzibie realizuje wystawy w "Galerii Na Najwyższym Poziomie" i w Galerii ICN Polfa. Wszystkie wystawy organizowane są pod wspólnym hasłem "Firmowe Spotkania ze Sztuką" – mówi prezes Nowak. Podsumowanie dziesięciu lat działalności Podkarpackiej Zachęty odbyło się 5 kwietnia 2018 roku. Podczas spotkania przyznano pamiątkowe dyplomy i "Pegazy Zachęty", autorstwa Krzysztofa Brzuzana, artysty rzeźbiarza z Rzeszowa. Aktualnie Zachęta pracuje nad wydaniem ostatniego, piątego tomu "Sztuki Podkarpacia" poświęconego nieżyjącym artystom pod tytułem "Byli wśród nas".

Liczba odsłon: 286
  • Data aktualizacji: 2019-03-21 14:48
  • |
  • Licznik odwiedzin: 9 371 841