36-040 Boguchwała | ul. Suszyckich 33 | godz. pracy Urzędu Miejskiego: 7:30 - 15:30 | tel. 17 87 55 200 | um@boguchwala.pl |

Wszystkie aktualności

Jesienna Giełda Ogrodnicza w Boguchwale

DSC_2785.JPG,

Ponad sto stoisk pojawiło się w sobotę i niedzielę na terenie Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Okazją do tego była jedenasta edycja Jesiennej Giełdy Ogrodniczej. Jest to największe branżowe spotkanie w regionie odwiedzane przez tysiące osób zainteresowanych ogrodnictwem oraz sadownictwem.

W tym roku organizatorzy przewodnim wątkiem imprezy uczynili przetwórstwo domowe i powrót do dawnych sposobów zagospodarowywania owoców i warzyw na zimę. Wydarzenie było okazją do zaprezentowania produktów podkarpackich rolników, sadowników i ogrodników, a także winiarzy. Od trzech lat Giełdą połączona jest z Podkarpackim Świętem Winobrania. Na terenie województwa działają trzy stowarzyszenia producentów win. Jedno z nich, Stowarzyszenie Winiarzy Podkarpacia, mające siedzibę w Boguchwale, zrzesza ponad 120 członków i jest największą i najprężniej działającą organizacją winiarską w Polsce. Winiarze zorganizowali dla publiczności m.in. konkurs dla publiczności "Kultura picia wina". Na terenie ośrodka pojawiły się stoiska wystawowe, odbyły się kiermasze, prezentacje oraz konferencja "Innowacyjność w produkcji, przetwórstwie owoców i warzyw w małym gospodarstwie".

Choć giełda rozpoczęła się w sobotę, jej uroczyste otwarcie odbyło się niedzielę. Tradycyjnie w kościele parafialnym w Boguchwale odprawiona została Msza św. w intencji ogrodników i winiarzy. Po przemarszu w asyście orkiestry dętej na teren Ośrodka, proboszcz parafii ks. Mariusz Mik poświęcił figurę św. Ambrożego - patrona pszczelarzy. W Jesiennej Giełdzie wzięli udział także przedstawiciele wojewódzkich władz samorządowych, administracyjnych, podkarpaccy parlamentarzyści, przedstawiciele organizacji rolniczych województwa oraz przedstawiciele władz samorządowych Gminy Boguchwała.

Giełda była także okazją do uhonorowania osób związanych z branżą. Dyrektor Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Jerzy Jakubiec podziękował podkarpackim ogrodnikom za długoletnią współpracę. Wicewojewoda podkarpacki Witold Lechowski, w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy, wręczył Medale za Długoletnią Służbę pracownikom Ośrodka. Dodatkowo nagrody odebrali laureaci konkursów: "Agroliga", "Najlepsze gospodarstwo ekologiczne", "Najlepsza zagroda edukacyjną", "Najlepszy produkt podkarpacki – przetwory owocowe i warzywne z domowej spiżarni". Ponadto lokalni hodowcy kwiatów otrzymali z rąk Burmistrza Boguchwały Wiesława Dronki nagrody za wkład w rozwój podkarpackiego ogrodnictwa.

Osoby odwiedzające teren Ośrodka mogły również obejrzeć pokaz kulinarny przygotowany przez Wiesława Ambrosa, prezesa Polskiej Akademii Sztuki Kulinarnej, prowadzącego telewizyjny cykl "Śląskie od kuchni". W Boguchwale uczył i pokazywał jak przygotowywać mięsne i rybne potrawy z dodatkiem win. Odbyła się także wystawa łowiecka i pokaz pracy psów myśliwskich, zaprezentowana m.in. przez Koło Łowieckie "Rogacz" z Niechobrza oraz pokaz akrobatów z KAS AZS Uniwersytetu Rzeszowskiego. Tradycyjnie na scenie zaprezentowały się zespołu ludowe, w tym kapele z terenu gminy - "Kmiecie" oraz "Ziomki".

fot. UM, obszerna galeria zdjęć na profilu: www.facebook.com/boguchwala.gmina

źródło: www.podrb.pl, rzeszow.uw.gov.pl, www.ogrodinfo.pl

  • Data aktualizacji: 2018-06-22 11:17
  • |
  • Licznik odwiedzin: 8 006 790