36-040 Boguchwała ul. Suszyckich 33 | tel. 17 87 55 200 | um@boguchwala.pl | DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI

36-040 Boguchwała ul. Suszyckich 33 | tel. 17 87 55 200 | um@boguchwala.pl | DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI

Wszystkie aktualności

Dni Boguchwały 2016 - relacja

DSC_6310.JPG,

14 i 15 maja obchodziliśmy Dni Boguchwały. Dwudniowe święto gminy wypełnione było wieloma atrakcjami.

Pierwszy dzień obchodów rozpoczęła gra miejska zorganizowana przez Stowarzyszenie Rozwoju Społeczno-Gospodarczego "Mała Ojczyzna". Zadaniem uczestników było poruszanie się pomiędzy poszczególnymi punktami oraz wykonanie następujących po sobie zadań. Pomimo deszczu, 9 zespołów wykazało się nie tylko dużą wiedzą, ale przede wszystkim szybkością. Nagrody dla trzech najlepszych drużyn - bony upominkowe "Empik" - zostały ufundowane przez Burmistrza Boguchwały Wiesława Dronkę oraz zarząd Stowarzyszenia.

Sobotnie popołudnie należało do dzieci i młodzieży. Jako pierwsi przed publicznością zgromadzoną w hali wystawienniczej Rynku Miejskiego zaprezentowali się uczestnicy konkursu "Boguchwała ma Talent" zorganizowanego przez Młodzieżową Radę Miejską oraz Miejskie Centrum Kultury. Widzowie obejrzeli 13 różnorodnych występów, m.in. śpiew, taniec, czy piłkarski freestyle. Wielu emocji dostarczyła również "Scena Taneczna", na której zaprezentowało się ponad 360 młodych artystów. Jednocześnie na IzoArenie rozegrany został towarzyski mecz pomiędzy reprezentacjami Boguchwały i ukraińskiego Trościańca. Do boguchwalskiej kadry zostali powołani zawodnicy na co dzień grających w klubach z terenu gminy. Spotkanie zakończyło się remisem 1:1.

Na Rynku Miejskim odbyło się także otwarcie sezonu pojazdów zabytkowych. Wśród ciekawych egzemplarzy znalazły się BMW Isetta, przedwojenne Oldsmobil i Citroen, a także Moskwicz, MG Midget oraz dwa jednoślady: Komar oraz Condor. Podczas spotkania rozlosowano upominek ufundowany przez salon Toyoty, firmę Dakar. Zlot został zorganizowany przez Automobilklub Rzeszowski.

Szczegóły: www.automobilrzesz.pl 

Obchody Dni Boguchwały swoją obecnością zaszczyciły delegacje z miast partnerskich: słowackiego Vranova nad Toplo’u i Sniny oraz ukraińskiego Trościańca. Podczas spotkania zorganizowanego w siedzibie Liceum Ogólnokształcącego primator Jan Ragan, primator Stefan Milovcik oraz mer Juri Bowa złożyli przedstawicielom władz samorządowych Boguchwały serdeczne życzenia. Warto wspomnieć, iż w roku bieżącym obchodzimy dziesiątą rocznicę współpracy z miastem Vranov.

Niedzielne obchody rozpoczął organizowany przez Stowarzyszenie Sportowo-Turystyczne Lubcza "I Bieg Boguchwała-Wisłoczysko". Na starcie zlokalizowanym przy Spichlerzu stanęło 139 biegaczy dystansu 10 km oraz blisko 100 uczestników tras dziecięcych i młodzieżowych. Trasa biegu głównego wykorzystywała turystyczne i historyczne atrakcje Boguchwały. Przebiegała nad Wisłokiem, wiodła przez zespół pałacowo-parkowy, kończąc się stromym podbiegiem pod boguchwalski rynek. Jako pierwszy na mecie pokazał się Hubert Wierdak z Korczyny, który finiszował w czasie 35 minut 17 sekund. Natomiast najszybszą kobietą na trasie była Ukrainka Natalija Olijnyk z Tarnopola. Specjalne statuetki przyznano najszybszym mieszkańcom naszej gminy. Zostali nimi Joanna Jabczanik z Nosówki oraz Łukasz Szczepek z Woli Zgłobieńskiej. Nagrody dla uczestników biegu zostały ufundowane przez Gminę Boguchwała.

Szczegóły: sstlubcza.com

Oficjalne otwarcie Dni Boguchwały poprzedził barwny Korowód Postaci Literackich, który przemaszerował na rynek spod siedziby biblioteki. Tradycyjnie czytelnikom Gminnej Biblioteki Publicznej w Boguchwale towarzyszyła Orkiestra Dęta z Mogielnicy. Życzenia udanej zabawy i miłych wrażeń złożyli Burmistrz Boguchwały Wiesław Dronka i Przewodniczący Rady Miejskiej Wiesław Kąkol.

W ramach gminnego święta na Rynek Miejski powrócili bokserzy. W wypełnionej po brzegi hali wystawienniczej odbył się polsko-słowacki mecz Podkarpacie - Vychodoslovenski Kraj. Podczas zawodów zorganizowanych przez UKS Gimnasion Boguchwała i Podkarpacki Okręgowy Związek Bokserski odbyło się 9 walk w kategoriach kadet, junior i senior. Spotkanie zakończyło się wynikiem 16:2 dla gospodarzy. Puchary dla zawodników wręczył zastępca burmistrza Jerzy Opaliński. Ponadto pamiątkową statuetkę za wsparcie organizacji meczu otrzymał Burmistrz Boguchwały Wiesław Dronka.

Szczegóły: www.facebook.com/UKS.Gimnasion.Boguchwala

Pozostała część niedzieli upłynęła na koncertach i licznych atrakcjach. Na scenie wystąpili młodzi artyści zespołu "Nosowianki" z Nosówki, a także kapele ludowe - "Kalina" z Lutoryża, "Jubilatki" ze Zgłobnia, "Kompanija" z Boguchwały. Swój repertuar zaprezentował także zespół "Denejm" z Gimnazjum w Boguchwale, "Mix" z Racławówki oraz gościnnie formacja taneczna ze słowackiej Sniny i zespół muzyczny z Trościańca. Najmłodsi mieszkańcy gminy mogli skorzystać z szerokiego wachlarza atrakcji: warsztatów cyrkowych, pokazów Ochotniczych Straży Pożarnych, czy zabaw z Marcinem Chochlewem, Piotrem Borutą i jego przyjacielem - maskotką Czocherem. Nie zabrakło stoiska z darmową degustacją potraw regionalnych przygotowanego przez Towarzystwo Kobiet Krzewienia Kultury Regionalnej w Boguchwale we współpracy z Lokalną Grupą Działania "Trygon - Rozwój i Innowacja". Swoje wyroby zaprezentowało także Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Gminy Boguchwała. Dwudniowe obchody zakończyły koncerty zespołów "Kraków Street Band" i "Lesioki" oraz pokaz ognia Pracowni Warsztatów Edukacyjnych "Figaro".


Organizatorzy pragną podziękować wszystkim osobom, firmom i instytucjom za pomoc i zaangażowanie w organizację Dni Boguchwały 2016.

  • Data aktualizacji: 2021-06-17 15:09
  • |
  • Licznik odwiedzin: 14 995 742