36-040 Boguchwała | ul. Suszyckich 33 | godz. pracy Urzędu Miejskiego: 7:30 - 15:30 | tel. 17 87 55 200 | um@boguchwala.pl |

Wszystkie aktualności

Akcja nasadzeń nowych drzew zakończona

DSC_3412.JPG,
DSC_3427.JPG,
DSC_3453.JPG,
DSC_4134.JPG,
DSC_4143.JPG,

W miniony piątek zakończyła się akcja nasadzenia nowych drzew. Nowe drzewa pojawiły się w naszej gminie w ramach programu Fundacji EkoRozwoju FER "Drogi dla Natury".

"Drogi dla Natury" to kampania promocji zadrzewień w krajobrazie rolniczym jako siedlisk przyrody i korytarzy ekologicznych. Jej głównym celem jest odwrócenie trendu zanikania tzw. zadrzewień liniowych poprzez podniesienie świadomości decydentów, społeczności lokalnych i społeczeństwa na temat ich znaczenia.

Na terenie Gminy Boguchwała, w latach 2015/2016, dokonano m. in. 70 nasadzeń szlachetnych gatunków drzew liściastych pochodzenia polskiego: platanów (10 szt.), klonów (30 szt.), lipy (20 szt.) i dębów (10 szt.). Drzewa pojawiły się przy Szkole Podstawowej w Lutoryżu, stadionach w Zarzeczu, Mogielnicy i Nosówce oraz przy Krzyżu Milenijnym w Niechobrzu. Ponadto na terenie "Stawiska" w Boguchwale, uczniowie Gimnazjum w Boguchwale wraz z zastępcą burmistrza Jerzym Opalińskim posadzili cztery platany. Jeden z nich otrzymał imię "Zosia", w nawiązaniu do wydarzeń, które miały miejsce 120 lat temu.

W owym czasie na wyspę wiodła droga "wodna", bo wyspa była na wielohektarowym stawie przy pańskim dworze. Wyspa była miejscem zabaw i spotkań państwa Straszewskich - właścicieli dworu - i ich gości. Zosia w 1896 roku miała 10-lat. Z okazji jej urodzin zaplanowano ucztę na wyspie. Jak to się stało, że 10-latka samodzielnie płynęła łodzią nikt już dokładnie nie wie. Wpadła do wody, niektórzy utrzymują, że jej ciała nigdy nie znaleziono. Została tylko biała kokarda z włosów.

Pod korzeniami drzewa uczniowie ukryli "kapsułę czasu" z imiennym aktem sadzenia, wpisem osobistym wszystkich dorosłych i spisanymi marzeniami uczniów, garścią monet i innym pamiątkami. Klasa zadeklarowała opiekę nad drzewkami. Akcję poprzedziły warsztaty z uczniami przeprowadzone przez Stowarzyszenie "EKOSKOP" Rzeszów.


Projekt "Roads for Nature - campaign promoting trees in Poland's rural landscapes, as habitats and ecological corridors" jest dofinansowany ze środków Komisji Europejskiej w ramach Instrumentu Finansowego LIFE+ oraz ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

  • Data aktualizacji: 2018-06-21 15:07
  • |
  • Licznik odwiedzin: 7 993 508