36-040 Boguchwała | ul. Suszyckich 33 | godz. pracy Urzędu Miejskiego: 7:30 - 15:30 | tel. 17 87 55 200 | um@boguchwala.pl |

Wszystkie aktualności

Zgłoś swoje ukochane drzewo do konkursu "Drzewo Roku 2016"

fot1_Bolko.jpg,

Klub Gaja przyjmuje już zgłoszenia do VI edycji konkursu "Drzewo Roku". Nie szukamy drzew najstarszych, najwyższych, najgrubszych, najpiękniejszych, ani najrzadszych. Szukamy drzew najbardziej kochanego, drzewa z opowieścią, drzewa, które pobudza wyobraźnię i jednoczy ludzi. Na zgłoszenia drzew czekamy do końca listopada.

Konkurs "Drzewo Roku" jest okazją do pokazania innym szczególnego, jedynego w swoim rodzaju, ulubionego drzewa, a przez to do zaprezentowania swego środowiska jako wspólnoty ludzi i drzewa. Uczestnictwo w konkursie to także szansa na wypromowanie walorów przyrodniczych, turystycznych i kulturowych swojego miejsca zamieszkania czy regionu. Zwycięskie drzewo będzie reprezentowało Polskę w międzynarodowym konkursie "Europejskie Drzewo Roku". Statuetkę "Drzewo Roku" otrzyma zgłaszający zwycięskie drzewo i przedstawiciel władz samorządowych, na których terenie znajduje się drzewo podczas uroczystej inauguracji XIV edycji Święta Drzewa 10 października 2016 roku w Bibliotece Narodowej w Warszawie.

Plebiscyt skierowany jest do osób indywidualnych, placówek edukacyjnych, urzędów administracji państwowej i samorządowej, instytucji, organizacji społecznych oraz regionalnych i lokalnych wspólnot mieszkańców. Ambasadorami konkursu są: reżyser Kazimierz Kutz, podróżniczka i pisarka Elżbieta Dzikowska oraz polski językoznawca, popularyzator wiedzy o języku polskim profesor Jan Miodek.

Konkurs "Drzewo Roku" zwraca uwagę na ogromne znaczenie środowiska naturalnego w naszym życiu, poprzez ciekawe drzewa oraz ich społeczne i historyczne dziedzictwo, które należy pielęgnować. Mam nadzieję, że w kolejnych latach coraz więcej drzew będzie brało udział w konkursie, a Drzewo Roku stanie się tradycją angażującą miliony Polaków – mówi Jolanta Migdał, koordynatorka programu Święto Drzewa.

W finale poprzedniej edycji konkursu Drzewo Roku znalazło się 16 drzew z nadesłanych 115 zgłoszeń z całej Polski. Podczas głosowania internauci oddali 20 500 ważne głosy, a na stronie plebiscytu odnotowano ponad 76 000 odsłon. Dąb "Bolko" z Hniszowa w Gminie Ruda-Huta (woj. lubelskie), zdobywca tytułu "Drzewo Roku 2015" będzie reprezentował Polskę w międzynarodowym konkursie "Europejskie Drzewo Roku 2016". Na polskiego kandydata będzie można oddać głos już w lutym 2016 roku na stronie www.treeoftheyear.org.

Więcej informacji, regulamin konkursu i formularz zgłoszeniowy do pobrania na stronie Święta Drzewa. Zgłoszenia należy przesłać do 30 listopada 2015 roku. Zgłoszone w poprzedniej edycji konkursu drzewa, które nie znalazły się w finale, mogą być zgłoszone po raz kolejny.

Więcej informacji: www.swietodrzewa.pl

Konkurs Drzewo Roku organizowany jest w ramach programu Święto Drzewa. Patronaty: Minister Środowiska, Minister Edukacji Narodowej, Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy, Wojewoda Śląski, Marszałek Województwa Śląskiego. Patronat medialny: Program 1 Polskiego Radia. Partnerzy strategiczni: Lasy Państwowe, LeasePlan Fleet Management Polska. Partnerzy: Troton, Eco Service. Współpraca: Partnerstwo dla Klimatu, Nadace Partnerstvi, Biblioteka Narodowa, Biblioteka Śląska, Kampania Miliarda Drzew dla Planety, Ashoka. Polskie obchody 70. rocznicy ONZ.

Na zdjęciu Dąb Bolko, fot. Klub Gaja/Grzegorz Chwesiuk

  • Data aktualizacji: 2018-06-25 09:55
  • |
  • Licznik odwiedzin: 8 011 205