36-040 Boguchwała | ul. Suszyckich 33 | godz. pracy Urzędu Miejskiego: 7:30 - 15:30 | tel. 17 87 55 200 | um@boguchwala.pl |

Wszystkie aktualności

Zakończenie pierwszego etapu szczepień przeciw zakażeniom wirusem HPV

HPV2ban (2).jpg,

Gmina Boguchwała jest trzecią na Podkarpaciu, po Leżajsku oraz Rymanowie, i pierwszą w powiecie rzeszowskim gminą, która postanowiła aktywnie wspierać profilaktykę nowotworową i zabezpieczyć nastolatki przed wirusem HPV. Obecnie zakończył się pierwszy cykl szczepień.

Program profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego HPV w gminie Boguchwała rozpoczął się w marcu bieżącego roku. Z bezpłatnych szczepień mogły skorzystać wszystkie dziewczęta z rocznika 2004, zameldowane na terenie gminy. Akcję poprzedziła kampania informacyjno-edukacyjna, w tym spotkania z lekarzami i specjalistami w placówkach szkolnych.

Z szansy bezpłatnych szczepień skorzystało 55 dziewcząt z rocznika 2004 oraz 15 dziewcząt z roczników 2001, 2002 oraz 2003, dla których realizator szczepień przewidział preferencyjne ceny dawek. Szczepienia dla rocznika 2005 rozpoczną się w przyszłym roku. Program jest sfinansowany w ramach Gminnego Programu Ochrony i Profilaktyki Zdrowia Mieszkańców Gminy Boguchwała. Realizatorem szczepień jest Zespół Opieki Zdrowotnej nr 2 w Rzeszowie - Przychodnia Rejonowa w Boguchwale.


Dzięki szczepieniom wyeliminowano już część chorób, które zabijały kiedyś dzieci. Szczepienia przeciwko HPV spowodują to, że wiele dziewcząt w przyszłości będzie mogło uniknąć raka szyjki macicy. Szczepionki przeciwko wirusowi HPV są stosowane od 2006 roku, a ich  bezpieczeństwo zostało potwierdzone w badaniach klinicznych, dlatego jako lekarz i prezes Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, a także kobieta, matka i babcia zachęcam do skorzystania z darmowych szczepień, które mogą uratować życie dziewcząt w przyszłości - powiedziała prof. dr hab. med. Alicja Chybicka, prezes PTP, senator RP.

Szczepienia chroniące przed zakażeniem wirusem HPV są najskuteczniejsze u osób, które jeszcze nie rozpoczęły życia intymnego. Zgodnie z rekomendacjami WHO oraz światowych i polskich towarzystw ginekologicznych, zalecane są one dziewczętom w wieku 11-14 lat. Wykonuje się je powszechnie w wielu krajach w Europie, Stanach Zjednoczonych i w Australii. Wirus HPV jest bardzo rozpowszechniony, w trakcie swojego życia spotyka się z nim ponad 70% aktywnych seksualnie kobiet i mężczyzn. Wyodrębnia się wiele jego typów, wśród których występują te odpowiedzialne za rozwój większości nowotworów szyjki macicy, pochwy, sromu, szyi i głowy, a także za powstawanie brodawek narządów płciowych, tzw. kłykcin kończystych. Szczepienie przeciwko wirusowi HPV znalazło się w kalendarzu szczepień zalecanych. Koszt takiego szczepienia to wciąż ok. 1200 zł. Dla wielu rodziców stanowi to barierę ekonomiczną.

Wirusem brodawczaka można się zakazić bardzo łatwo i nie jest to problem obciążenia genetycznego, jak się powszechnie sądzi. Wiele kobiet myśli "to mnie nie dotyczy, przecież nikt w mojej rodzinie nie chorował". Dlatego bagatelizują chodzenie do ginekologa i regularne kontrole cytologiczne. To szybkie i bezbolesne badanie pomaga wykryć zmiany nowotworowe już we wczesnym stadium. Niestety tylko 25% objętych programem rządowym kobiet przychodzi na bezpłatną cytologię.

  • Data aktualizacji: 2018-06-25 09:50
  • |
  • Licznik odwiedzin: 8 011 171