36-040 Boguchwała | ul. Suszyckich 33 | godz. pracy Urzędu Miejskiego: 7:30 - 15:30 | tel. 17 87 55 200 | um@boguchwala.pl |

Wszystkie aktualności

Bezpłatne szczepienia przeciw zakażeniom wirusem HPV - zadbaj o zdrowie i życie swoich córek

HPV2.jpg,

Decyzją władz samorządowych gminy Boguchwała wszystkie dziewczęta z rocznika 2004, zameldowane na terenie gminy, mogą skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). Oznacza to sfinansowanie szczepień dla około stu 11-latek, w ramach Gminnego Programu Ochrony i Profilaktyki Zdrowia Mieszkańców Gminy Boguchwała. Warto tu zaznaczyć, że Boguchwała jest trzecią na Podkarpaciu (po Leżajsku oraz Rymanowie) i pierwszą w powiecie rzeszowskim gminą, która postanowiła aktywnie wspierać profilaktykę nowotworową i zabezpieczyć nastolatki przed wirusem HPV, który wywołuje m.in. raka szyjki macicy.

Dzięki szczepieniom wyeliminowano już część chorób, które zabijały kiedyś dzieci. Szczepienia przeciwko HPV spowodują to, że wiele dziewcząt w przyszłości będzie mogło uniknąć raka szyjki macicy. Szczepionki przeciwko wirusowi HPV są stosowane od 2006 roku, a ich  bezpieczeństwo zostało potwierdzone w badaniach klinicznych, dlatego jako lekarz i prezes Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, a także kobieta, matka i babcia zachęcam do skorzystania z darmowych szczepień, które mogą uratować życie dziewcząt w przyszłości - powiedziała prof. dr hab. med. Alicja Chybicka, prezes PTP, senator RP.

Szczepienia chroniące przed zakażeniem wirusem HPV są najskuteczniejsze u osób, które jeszcze nie rozpoczęły życia intymnego. Zgodnie z rekomendacjami WHO oraz światowych i polskich towarzystw ginekologicznych, zalecane są one dziewczętom w wieku 11-14 lat. Wykonuje się je powszechnie w wielu krajach w Europie, Stanach Zjednoczonych i w Australii. Wirus HPV jest bardzo rozpowszechniony, w trakcie swojego życia spotyka się z nim ponad 70% aktywnych seksualnie kobiet i mężczyzn. Wyodrębnia się wiele jego typów, wśród których występują te odpowiedzialne za rozwój większości nowotworów szyjki macicy, pochwy, sromu, szyi i głowy, a także za powstawanie brodawek narządów płciowych, tzw. kłykcin kończystych. Szczepienie przeciwko wirusowi HPV znalazło się w kalendarzu szczepień zalecanych. Koszt takiego szczepienia to wciąż ok. 1200 zł. Dla wielu rodziców stanowi to barierę ekonomiczną.

Wirusem brodawczaka można się zakazić bardzo łatwo i nie jest to problem obciążenia genetycznego, jak się powszechnie sądzi. Wiele kobiet myśli "to mnie nie dotyczy, przecież nikt w mojej rodzinie nie chorował". Dlatego bagatelizują chodzenie do ginekologa i regularne kontrole cytologiczne. To szybkie i bezbolesne badanie pomaga wykryć zmiany nowotworowe już we wczesnym stadium. Niestety tylko 25% objętych programem rządowym kobiet przychodzi na bezpłatną cytologię.

Wiele kobiet i matek pomimo, że zdaje sobie sprawę z zagrożenia, jakim jest zakażenie wirusem HPV, nie może pozwolić sobie na taki wydatek. Dlatego tak ważne jest wsparcie ze strony samorządów. We wszystkich gminach, w których prowadzone są szczepienia odbywają się również spotkania edukacyjne z lekarzami dla rodziców i uczniów. Takie spotkania to doskonała okazja do tego, aby zachęcić również matki do wizyty u ginekologa i zrobienia cytologii. Pełna profilaktyka raka szyjki macicy powinna opierać się na 3 filarach: edukacji, szczepień i badań cytologicznych.

Z szansy bezpłatnych szczepień skorzystało już wiele młodych dziewcząt z innych miast i gmin, które od kilku lat są szczepione z budżetów samorządów. W większości krajów Unii Europejskiej kampanie bezpłatnych szczepień są finansowane centralnie i cieszą się ogromnym zainteresowaniem.

Program profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego HPV w Gminie Boguchwała rusza od tego roku. Dziewczynki szczepione będą szczepionka czterowalentną, zabezpieczającą nie tylko przed rakiem szyjki macicy, sromu, pochwy i odbytnicy, ale również przed brodawkami narządów płciowych. Pierwsza dawka podana zostanie w kwietniu. Pełen cykl wymaga podania 3 dawek szczepionki, przy czym ostatnia dawka przypada 6 miesięcy po pierwszym szczepieniu, warto więc nie zwlekać z podjęciem decyzji i udać się z córką do punktu szczepień.

Realizatorem szczepień jest:
Zespół Opieki Zdrowotnej nr 2 w Rzeszowie - Przychodnia Rejonowa w Boguchwale
ul. Doktora Tkaczowa 169, tel. 17 871 44 44

Kontakt:
Karolina Wichrowska, tel. 667 404 116, karolina.wichrowska@expertpr.pl

Kontakt w Urzędzie Miejskim w Boguchwale:
Katarzyna Błońska-Mnich, tel. 17 87 55 255, k.blonska@um.boguchwala.pl

  • Data aktualizacji: 2018-06-25 09:51
  • |
  • Licznik odwiedzin: 8 011 184