Aktualności

Wszystkie aktualności

Wspomnienia Tadeusza Nalepy

2017-10-02
Paulina Piechowicz

26 sierpnia bieżącego roku przypadła siedemdziesiąta czwarta rocznica urodzin Tadeusza Nalepy. Dokładnie miesiąc później, we wtorek 26 września 2017 roku, w miejscowości urodzenia Ojca Polskiego Bluesa - Zgłobniu, w budynku Szkoły Podstawowej, odbyło się spotkanie poświęcone temu znakomitemu gitarzyście i kompozytorowi.

W gronie wspominających jego osobę i osiągnięcia znaleźli się: założycielka i Dyrektor Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa - Irena Gałuszka, która jako fotograf miała przed laty okazję zrobić Tadeuszowi Nalepie serię portretów, dziennikarz muzyczny Polskiego Radia Rzeszów Andrzej Klee, znawca polskiego big beatu, prowadzący cenione przez słuchaczy audycje poświęcone muzyce tamtych lat oraz Czesław Nalepa - brat Tadeusza. Nie zabrakło również dalszych krewnych rodziny Nalepów, a spotkanie stało się okazją do nawiązania między nimi znajomości i rozmowy o wspólnych przodkach.

Odpowiedni dla muzycznych wspomnień nastrój oraz kameralną przestrzeń na rozległej szkolnej sali gimnastycznej udało się stworzyć dzięki wypożyczonej z Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa wystawie zdjęć autorstwa pani Ireny Gałuszki przedstawiających Tadeusza Nalepę podczas koncertu i przyjęcia urodzinowego. Utrwalony przez artystkę muzyk, pochłonięty jest grą na gitarze lub spogląda na widzów ze swobodnym, urzekającym uśmiechem. Otaczające zgromadzonych obrazy doskonale komponowały się z barwnymi opowieściami Andrzeja Klee przypominające o tym, jak wielkie znaczenie dla młodzieży końca lat sześćdziesiątych miało powstanie i pierwsze występy zespołu Blackout, a później Breakout. Formacje te, złożone z muzyków pochodzących z Rzeszowa i okolić były dla ich rówieśników powodem do dumy i poczucia przynależności do światowych nurtów w muzyce rozrywkowej.

Projekcja filmu "Słuchaj zawsze" stworzonego w 2012 roku przez grupę uczniów Szkoły Podstawowej w Zgłobniu pod kierunkiem nauczycielki historii Krystyny Miłek, w ramach projektu Cyfrowa Szkoła, pomogła przypomnieć najważniejsze fakty z życia i kariery Tadeusza Nalepy, oraz podkreślić jego powiązanie ze Zgłobniem jako rodzinną miejscowością. Zaprezentowane zostały także fragmenty rzadkich nagrań z kolekcji redaktora Andrzeja Klee zawierające między innymi nietypowe wykonanie słynnej "Rzeki dzieciństwa" czy głos Poli Raksy zapowiadającej zespół "Blackouty".

Atmosfera spotkania sprzyjała spontanicznej wymianie pomysłów oraz planom na kolejne, wspólne, muzyczne rozważania.

fot. UM

Galeria
Liczba odsłon: 2072
Metryka dokumentu:
data wytworzenia informacji 2017-10-02
opublikował Tomasz Sitek
stanowisko Administrator
data publikacji 2017-10-02 10:30
data ostatniej aktualizacji
aktualizacja dokonana przez

Data zmiany Zmodyfikował Czynność