Aktualności

Wszystkie aktualności

Uczniowie z Racławówki na Politechnice Rzeszowskiej

Stało się już tradycją, że uczniowie Gimnazjum w Racławówce rokrocznie uczestniczą w pokazach organizowanych przez Katedrę Fizyki Politechniki Rzeszowskiej.

Tym razem, w środę 6 maja, pracownicy Instytutu Fizyki zaprezentowali młodzieży z Racławówki bardzo ciekawe eksperymenty i doświadczenia z takich działów jak: mechanika, fizyka oraz optyka. Uczniowie poznali m. in. zjawisko odrzutu, momentu pędu, zgłębili pojęcie bezwładności w oparciu o zasady dynamiki Newtona. Dowiedzieli się jakie efekty daje światło lasera. Oglądali również obrazy otrzymywane za pomocą siatki dyfrakcyjnej, zjawisko całkowitego wewnętrznego odbicia oraz jak rozchodzi się światło w ośrodku jednorodnym i na granicy dwóch ośrodków.

Największe zainteresowanie wśród uczniów wzbudziła jednak część pokazów, w której poprzez zabawę zaprezentowane zostały podstawowe prawa fizyczne. Eksperymenty, które zobaczyli były niemożliwe do wykonania w warunkach szkolnych. Były też takie, które przy pomocy najprostszych środków można wykonać w domu. Z pokazów uczniowie wrócili zadowoleni, bogatsi w doświadczenia, a także pełni nadziei, że za rok wezmą udział w kolejnej edycji pokazów. Dzięki tym prezentacjom, które pracownicy naukowi przedstawiają w sposób profesjonalny, ciekawy i z nutką humoru, można pogłębiać świadomość użyteczności fizyki i jej powiązań z techniką, życiem codziennym, a przede wszystkim z postępem i rozwojem cywilizacyjnym.

Dzień wcześniej w Rzeszowie, w lekcji muzealnej i interaktywnych warsztatach telewizyjnych brali udział natomiast uczniowie Szkoły Podstawowej w Racławówce. W Muzeum Etnograficznym poznawali obrzędy i zwyczaje związane ze ślubem i weselem, następnie uczestniczyli w zorganizowanych przez Teatr Show z Wrocławia warsztatach telewizyjnych. Ekipa filmowa podczas wspólnej pracy z uczniami skonstruowała świat z gatunku fantasy. Z wykorzystaniem prostych rekwizytów i elementów scenografii wybrani uczniowie zagrali w prawdziwych scenach filmowych. Cały czas bacznie obserwowali, jak nagrywane są  poszczególne fragmenty filmu. Mogli poznać w ten sposób również zasady tworzenia efektów specjalnych. Pod koniec zajęć obejrzeli trailer, czyli skrótową zapowiedź dzieła. Zrealizowany podczas warsztatów materiał filmowy zostanie przekazany do profesjonalnego studia postprodukcji w celu zmontowania, udźwiękowienia i dodania efektów komputerowych. Gotowy film realizatorzy prześlą do szkoły w formie elektronicznej.

Źródło: Łukasz Bubicz