Aktualności

Wszystkie aktualności

"Palmowe" zwyczaje uczniów z Boguchwały

Wszyscy czterej ewangeliści opisują wjazd Chrystusa do Jerozolimy na pięć dni przed ukrzyżowaniem, ale tylko jeden - św. Jan - wspomina, że zgromadzony lud wita Go gałązkami palmowymi: "Nabrali gałązek palmowych i wyszli naprzeciwko niemu i wołali: Hosanna" (Jan, 12, 13). To jedno zdanie Ewangelisty dało początek zwyczajowi, a jeśli nawet nie zwyczajowi, to jego treści i powszechnej dziś w całej Polsce nazwie: Palmowa Niedziela.

Materiał, z jakiego sporządzano "palmy" był ustalony tradycją, w każdej wsi obowiązywał inny zestaw gałązek i ziół w "palmach". Jednakże, zgodnie ze starymi wierzeniami, "palmy" powinny zawierać gałązkę leszczyny i wierzby, cisu, sosny lub jałowca i winorośli, nie powinny natomiast zawierać gałązki topoli.

Dziś obchody Niedzieli Palmowej są proste. Ludzie kupują lub robią sobie palemki, idą z nimi do kościoła, gdzie podczas mszy św. odbywa się ich świecenie. Potem niosą je do domu (na wsi zatykają do suchego wazonu, by palemka równo się ususzyła) i trzymają je do następnej Niedzieli Palmowej.

Szkoła Podstawowa w Boguchwale podtrzymuje tą tradycję. 29 marca młodzież z własnoręcznie wykonanymi palmami udała się do kościoła parafialnego, aby wziąć udział w uroczystej mszy świętej. Palmy wykonały same lub z pomocą najbliższych. Każda z 50 palm: ta mała i ta duża, wzięły udział w konkursie pn. "Palma Wielkanocna". Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa im. gen. Stanisława Maczka w Boguchwale, Gminna Biblioteka Publiczna w Boguchwale oraz Lokalna Grupa Działania "Trygon - Rozwój i Innowacja". Uczniowie brali udział w nabożeństwie, a po mszy każdy uczestnik zaprezentował swoją pracę. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody przygotowane przez organizatorów.

Źródło: Lesław Palimąka
Fot. Lesław Palimąka, UM

Galeria