Aktualności

Wszystkie aktualności

Spotkanie "Pamięć o przeszłości" w Rezydencji Literackiej w Boguchwale

7 listopada w odnowionej siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej w Boguchwale odbyło się niecodzienne spotkanie pn. "Pamięć o przeszłości" podsumowujące projekt warsztatów historycznych pod tą samą nazwą. Mury Rezydencji Literackiej tego wieczoru niemal pękały w szwach. Gospodarzami spotkania byli" pełniący rolę konferansjera animator kultury Czesław Drąg, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Boguchwale Ewa Śliwa oraz główny koordynator projektu "Pamięć o przeszłości", archeolog i kulturoznawca Ilona Bączalska.

W ramach wspomnianego projektu w marcu i maju 2014 roku zorganizowano warsztaty historyczno-regionalne, podczas których uczniowie szkół gimnazjalnych z terenu gminy Boguchwała przeprowadzili wywiady z pamiętającymi II wojnę światową mieszkańcami Boguchwały, Racławówki, Kielanówki, Lutoryża, Nosówki, Mogielnicy, Woli Zgłobieńskiej i Niechobrz. Warsztaty przeprowadzone zostały przez Ilonę Bączalską oraz Bogdana Dziedzica - nauczyciela, historyka i regionalistę.

Zebrany w ten sposób materiał, mianowicie trzydzieści sześć rozmów, wydano w publikacji pt. "Świadkowie historii", którą na początku spotkania przybliżyła Ilona Bączalska. Sporo spośród respondentów, których wspomnienia zawarto w tej wyjątkowej książce, w okresie wojny i okupacji miało po kilka lub kilkanaście lat. Zdarzają się również relacje mieszkańców gminy Boguchwała, którzy w chwili wybuchu wojny byli już dorośli. Na szczególną uwagę zasługuje wywiad z Władysławem Habą, który w chwili jego przeprowadzania miał skończone 100 lat. Ilona Bączalska odczytała również chwytający za serce wiersz Zuzanny Rak pt. "Kromka chleba".

Po zapoznaniu zgromadzonych gości z najnowszą publikacją dyrektor Ewa Śliwa zaprezentowała nową stronę internetową pn. "Regionalna Izba Pamięci o Przeszłości". Utworzenie tejże strony było również uwzględnione w projekcie.

Następnie ogłoszono wyniki należącego do projektu konkursu pn. "Śladami historii". Zadanie konkursowe polegało na tym, by zestawić ze sobą dwie fotografie: jedną archiwalną, drugą współczesną, zrobioną własnoręcznie. Szczegółowe informacje o konkursie: http://www.boguchwala.pl/364-aktualnosci/4592-wszystkie-aktualnosci/5178-konkurs-fotograficzny-szlakiem-historii-rozstrzygniety.html.

W trakcie spotkania zabrała głos regionalistka z Nosówki Stefania Buda, która przeżyła II wojnę światową. W pamięć zapadły szczególnie jej słowa o tym, że niemieccy żołnierze byli tak samo nieszczęśliwi jak nasi. Wojny prowadzili i prowadzą politycy. Oni posyłają zwykłych ludzi na front, ale sami nie walczą. II wojna światowa była tragedią zarówno dla Polaków, jak i dla Niemców - podsumowała. Wypowiedzieli się także pasjonat historii Zdzisław Domino, który zachęcał do zbierania regionaliów oraz dzielenia się informacjami oraz Bogdan Dziedzic.

Pomiędzy prezentacjami i wypowiedziami uzdolniona muzycznie młodzież zagrała i zaśpiewała idealnie dobrane do okazji polskie piosenki. Interpretacje zaprezentowane przez Karola Wnęka z Lutczy, Izabelę Hart z Wysokiej Strzyżowskiej oraz Adriannę Król ze Strzyżowa, uczniów Liceum Ogólnokształcącego w Boguchwale, doskonale wpisały się w klimat tego wyjątkowego wydarzenia. Warto tu wspomnieć choćby o takich utworach jak Biały krzyż Krzysztofa Klenczona, Mury Jacka Kaczmarskiego czy Zegarmistrz Światła Tadeusza Woźniaka.

Po spotkaniu na wszystkich gości czekał smaczny poczęstunek. Można było również obejrzeć nagrodzone w konkursie fotograficznym prace oraz zwiedzić Rezydencję Literacką.

Źródło: Dorota Partyka

Galeria